Esenciálne parfémy z Grasse

     V polovici XVI storiačia Caterina de Medici, ktorá sa veľmi rada obklopovala vzácnymi dekoráciami a  luxusom, bola unavená exotickými parfemami, ktoré priniesla z východu za veľké náklady. Keď sa dozvedela, že na brehoch provensálskeho Stredozemného mora sa nachádzajú tie najúžasnejšie kvety, požiadala jedného z jej vedcov Floretina Tombarelliho, aby pomocou svojho umenia premieňal tieto divoké lístky na vzácne esencie. 

Čisté esenciálne oleje z výťažkov kvetov omamných vôní boli použité na výrobu parfémov z Grasse.

Grasse
    Rukavičkári no môže za to ideálna mikroklíma.
 
Mesto známe pre svoje garbiarne. Koželužne z Grasse na odstránenie pachu kože používali prírodné esencie regiónu, a tak sa zrodila nová spoločnosť: Spoločnosť Gantiers Parfumeurs ( Rukavice parfemované ). Odvetvie rukavíc postupne upadalo a garbiarne v Grasse v polovici 18. storočia úplne opustili rukavicu v prospech parfumov.
 
V skutočnosti to bola mikroklíma , ktorá dovoľuje pestovať kvety ako fialka , jasmín, ruža a tuberóza, hlavné zdroje francúzkych parfumov.
 

Ružová rodina.

 
    S ružou z Damašku, ružou Centifólia, alebo Májovou ružou s ktorými sa stretávame, sú vzácne ruže používané v parfumérii. Bola to originálna ruža z orientálneho Caucase a bola privezená do Európy z Perzie do Európy koncom 16. storočia. Zber sa uskutočňuje v máji a začiatkom júna. Májová ruža má bohatú a sladkú vôňu. Ružová báza je jednou z najpoužívanejších bází v parfumérii.
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Cream-Modern-Flowers-Facebook-Post-50.png
 
 
Kvety, ktoré vytvorili čaro tohto regiónu, sa stali zdrojom bohatstva pre malé mesto požehnané Bohom, jediné mesto na svete, kde slovo „továreň“ evokuje poéziu. Dokonca aj dnes, Grasse, Svetové hlavné mesto parfumérie zostáva výrobcom aromatických surovín a ich predchodcom. Grasse je známe kvalitou svojich esencií a výtvorov pre luxusné parfumérie ako Chanel či Dior, ale aj pre svoje parfumy, pre liečivá a čistiace prostriedky, príchute potravín, … V Grasse je tiež know-how voňavkárstva, ktoré sa prenáša z generácie na generáciu.Extrakcia parfumov sa uskutočňuje postupne pomocou  macerácie, parnej destilácie a prchavým rozpúšťadlom.

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X